Gå til hoved-indhold
15. september 2026 - kl. 08.09

Stensnæsskolen fyldte 70 år og blev fejret over to dage

  • 1 af 7
  • 2 af 7
  • 3 af 7
  • 4 af 7
  • 5 af 7
  • 6 af 7
  • 7 af 7
Af: Michael Frederiksen

Fredag var den røde løber og flag fundet frem for, at elever på Stensnæsskolen og børn fra Voersaa Børnehus kunne tage del i fejringen af skolens 70-års fødselsdag. Der stod kagemand og saft på menuen. Støttegruppen stod klar med traktementet i formiddagspausen. Voersaa Museum havde opstillet en flot udstilling med skolens historie.

Nuværende elever fik lov til at nyde udstillingen, inden der søndag blev budt på kagemand og kaffe for alle interesserede.

Der var et kæmpe rykind fra kl. 13-16. Snakken gik lystigt blandt de 160 gæster. Det var en fornøjelse at se gamle elever møde hinanden, og hvilke fornøjelige historier de kunne dele med hinanden. Der var besøg af tidligere lærere og ledere, og snakken gik.

Byen var flot pyntet med flagallé, flaget vajede fra skolens høje flagstang, og den røde løber bød velkommen. Elever havde også fyldt forhallen med flotte flag og lykønskninger til Stensnæsskolen med de 70 år.

Flere spurgte til en kæmpe fest, når skolen fylder 75. De var klar til at samle deres klasser. Det kunne da være fedt.

Voersaa Museum og Støttegruppen til Stensnæsskolen, SFO og Børnehus takker alle de mange fremmødte.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...