Gå til hoved-indhold
24. maj 2017 - kl. 00.05

16-årige Tobias til Maritim Karrieredag: - Det er godt

  • 1 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 2 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 3 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 4 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 5 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 6 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 7 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 8 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 9 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 10 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 11 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 12 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 13 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 14 af 15
    FOTO: Benjamin Terzic
  • 15 af 15
    Se flere fotos under artiklen.
Af: Benjamin Terzic

I går havde Frederikshavns maritime virksomheder og uddannelser inviteret unge til karrieredag på Pier 3. Mange havde på den flotte solskinsdag valgt at takke ja til invitationen om at høre mere om mulighederne indenfor den maritime sektor. 

På Pier 3 stod repræsentanter klar til at præsentere deres uddannelse og arbejdspladser for de mange unge, som er interesseret i en fremtid i det maritime. Der var både mulighed for at prøve kræfter med blandt andet en redningsflåde, besøge virksomheder og meget andet.

Flådens friske fyre fra Skoleskibet var også repræsenteret på karrieredagen, og her stod blandt andet 18-årige Kristian Gade, som er andet års på HF-Søfart i Frederikshavn, klar til at fortælle om sine oplevelser med HF Søfart, som han har været utrolig glad for:

- Jeg startede på HF-Søfart, fordi jeg ikke helt vidste, hvad jeg ville. Jeg vidste dog, at jeg gerne ville have en HF, og da jeg fandt ud af, at man kan kombinere en HF med det maritime, slog jeg til, fortæller Kristian Gade, der også nyder at bruge det, man lærer i skolen, i praksis med det samme:

- Fire dage om ugen er vi på gymnasiet, og den sidste dag er vi på skibet. Det er meget anderledes fra en almindelig HF. Det vi lærer i skolen, det er også noget, vi kan bruge, når vi er på skibet. Vi er lige kommet hjem fra en 13 ugers tur, hvor vi har været med skoleskibet først i Lissabon, over atlanten til De Vestindiske Øer og via Bermuda og Irland tilbage til Danmark. Og man opdager, at det man lærer, også er noget, vi kan bruge, når vi er på skibet.

- Jeg vil 100 procent anbefale HF Søfart. Man kan sige, man får hele pakken med den uddannelse, mener Kristian Gade

16-årige Tobias Kristensen var en af de mange fremmødte unge, som var nysgerrig på en fremtid i det maritime. Han synes, det var givende at være med til arrangementet.

- Det er ret spændende. Det er bare helt anderledes at få lov til at gå her på skibet i stedet for bare at sidde og læse om det på nettet. Og her får man jo også lov til at snakke med nogen, der allerede er i gang. Så det er rigtig godt, udtaler Tobias Kristensen.

Maritim Karrieredag blev først gang holdt i maj 2016 og er arrangeret af MNF i samarbejde med MARCOD.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...