Gå til hoved-indhold
24. oktober 2025 - kl. 22.10

Alt for stor forskel på Frederikshavn White Hawks' præstationer

  • 1 af 1
    Rødovre Mighty Bulls er ikke ligefrem Frederikshavn White Hawks' yndlingsmodstander i denne sæson.
Af: Michael Kristensen

Rødovre er åbenbart Frederikshavn White Hawks' onde ånd i denne sæson. I aften skulle det pinlige 4-0 nederlag fra sidst revancheres, men efter udsalg i egne rækker i tredje periode måtte høgene rejse hjem med et fortjent 4-1 nederlag mod Metal Ligaens bundhold.

De første 20 minutter var en ganske lige affære, hvor WH åbnede målscoringen efter godt syv minutter. Mikkel Bertelsen arbejdede godt tæt under mål, og pludselig lå pucken for bladet af Filip Persson, der klappede pucken ind bag Tomas Rydén i Rødovre-målet. Svenskerens første scoring i WH-trøjen.

Brandon Frattaroli havde et par løse chancer, der ikke fandt vej til netmaskerne, og så kunne Rødovre udligne med knap tre minutter til første pause. Malte Setkov blev spillet fri i venstre side, og han svigtede ikke og sendte pucken ind bag en prisgivet Kevin Frydkjær til 1-1.

White Hawks Support Copenhagen gjorde deres til at heppe høgene frem over isen i anden periode, men den går ikke over historien, som én vi kommer til at huske længe. Pasningerne var ringe, og det var en periode, der var svær for begge hold. Supporternes spiller, Maurizio Colella, så vi ikke meget til, og han levede ikke op til de forventninger, som pressemeddelelsen ellers lagde op til. Forhåbentlig er han snart i form, så han kan blive den forstærkning, der var lagt op til.

- Det var ikke godt nok, udtalte Thomas Søndergaard om tredje periode, da han blev interviewet til JFM Play efter kampen.

Det, han hentydede til, var tredje periode, hvor WH slet ikke var til stede.

Allerede efter halvanden minut bragte Rødovre sig foran 2-1, da Filip Persson teknisk slet ikke var god nok. Han fik simpelthen prikket pucken ind bag Kevin Frydkjær, hvor han kunne have gjort alt muligt andet. Anders Biel blev noteret scoringen for Rødovre.

WH fik etableret et lille pres mod Rødovre efterfølgende, men chancer havde man ikke. Skud på mål var en by i Rusland, og høgene lignede ikke nogle, der troede på det. Lidt ærgerligt, man ikke kunne følge op på den flotte sejr over Sønderjyske fra i onsdags.

Gorm Topholt blev sendt i straffeboksen godt midtvejs i tredje periode, og her skulle hjemmeholdet blot bruge 25 sekunder, så kunne Malte Setkov med sin anden scoring klappe pucken i netmaskerne på et fornemt slagskud.

Herefter var der ikke meget tro i WH-spillerne, der lignede nogle, der blot ville tilbage i bussen og nordpå. Inden de kunne det, skulle hjemmeholdet lige prikke yderligere en kasse ind bag Kevin Frydkjær. Åbent hus i de bageste geledder, og Ryan Hughes fik alt for meget plads og kunne starte fredags-festen i Holger Danske Arena. En sjælden sejr til det hungrende hjemmepublikum.

Med nederlaget ligner det en nærmest umulig opgave for WH at komme i Final4. Noget, man ellers lige begyndte at drømme om, blev for alvor slået tilbage i aften, hvor holdt slet ikke investerede nok til at få point med hjem. Det har været holdets problem i sæsonen hidtil, at der er alt for stor forskel på præstationerne.

Holdet får muligheden igen onsdag aften, når der er hjemmekamp i Nordjyske Bank Arena. Her kommer Rungsted på besøg, og de har, efter Rødovres sejr i aften, overtaget sidstepladsen i Metal Ligaen.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...