Basil, Manuel og Sybil fra Faulty Towers kommer til Frederikshavn
Verdens mest kaotiske hotel, Faulty Towers, kommer til Frederikshavn - endda i den uge, hvor der er kommunalvalg. Mon der er en mening med dette sammenfald?
Basil, Manuel og Sybil indtager Det Musiske Hus i Frederikshavn med to timers kaos, latter og total improvisation. Det er torsdag 20. november og fredag 21. november, begge dage fra kl. 17.30-21.00.
- 70 procent af showet er aldrig det samme to gange, lover salgs- og marketingchef Jacob Guldbrandt Steffensen, Arena Nord.
Det er det originale, prisvindende Faulty Towers The Dining Experience, som kan opleves i Det Musiske Hus.
- Vi overdriver ikke, hvis vi kalder showet for en global kult-sensation, der får publikum til at grine verden over, siger Jacob Guldbrandt Steffensen.
Billetprisen er 600 kroner, inklusiv en tre retters middag, underholdning og en aften, du aldrig glemmer.
FORRET
Consomme på jomfruhummer
Smørstegte jomfruhummer og græskar
HOVEDRET
Rosastegt kalvemedaljon og glaseret svinebryst
Timiansky Pommes Rösti
Sprøde rodfrugter
DESSERT
Æble trifli med vanilje creme
Hasselnødde krokant
Anmeldelserne er ikke til at tage fejl af:
- "A rip-roaringly hilarious night" – This is London
- "Deliciously entertaining" – What’s on London
- "An evening you will not forget" – The Scots Reviewer