Gå til hoved-indhold
09. september 2021 - kl. 14.09

Byggefirma i Sæby har indgivet konkursbegæring

  • 1 af 4
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 4
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 3 af 4
    Indehaver Carsten Nielsen, Ikon A/S: - Specielt de sidste tre år har været op ad bakke, hvor vi lidt for mange gange har kæmpet med at få kunden til at betale de sidste penge.
  • 4 af 4
    Indehaver Carsten Nielsen, Ikon A/S: - Specielt de sidste tre år har været op ad bakke, hvor vi lidt for mange gange har kæmpet med at få kunden til at betale de sidste penge.
Af: Michael Frederiksen

Byggefirmaet Ikon A/S i Sæby har indgivet konkursbegæring, men dele af virksomheden fortsætter under navnet Ikon Anlæg. Et tilgodehavender hos flere kunder på et større millionbeløb gjorde, at Ikon A/S til sidst ikke længere kunne betale sine regninger.

66-årige Carsten Nielsen, indehaver af Ikon A/S, har bygget huse i over 40 år, og det har altid været en glædens dag, når familien får overrakt nøglerne til deres nye hus.

- Men specielt de sidste tre år har været op ad bakke, hvor vi lidt for mange gange har kæmpet med at få kunden til at betale de sidste penge. Det kan i værste fald ende i retten. Det skete for nylig. Vi vandt sagen, men har stadig ikke fået en krone, og nu må vi desværre erkende, at vi ikke længere har råd til at betale vores egne regninger, beklager Carsten Nielsen.

Han har alderen til at gå på pension, men fortsætter gerne med at tegne nye huse og tilbygninger, hvis efterspørgslen er der.

- Jeg har tegnet over 200 huse og tilbygninger, og jeg håber da, at der fortsat er folk, som kan bruge min kreative streg. Det bliver bare ikke Ikon, som skal bygge huset. Det lader vi andre om fremover, siger Carsten Nielsen.

Midt i skuffelsen over at måtte dreje nøglen i Ikon A/S glæder det ham, at hans søn, Kasper Nielsen, får mulighed for at videreføre de sunde dele af Ikon A/S under navnet Ikon Anlæg. Det er en virksomhed, der laver entreprenørarbejde som sokler og udvendigt flisearbejde, ligesom Frederikshavn Fugeservice videreføres som en del af Ikon Anlæg. Men det er altså slut med at bygge nye huse.

Der var ni medarbejdere, da Ikon A/S lukkede i mandags.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...