Finansiering af fire turismeprojekter er sikret: 11 mio. kr. til udvikling af nordjysk turisme
Destination NORD og de fire ejerkommuner Aalborg, Frederikshavn, Brønderslev og Læsø har sikret finansieringen af fire turismeudviklingsprojekter, der skal styrke udviklingen af hele området til en stærk og konkurrencedygtig destination. Det har Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse netop meddelt.
I alt er der hjemtaget i omegnen af 11 mio. kr. i samlet budget til udvikling af bl.a. kulturturismen, storbyturismen, international turismemarkedsføring og produktudvikling.
- Dette kan kun lade sig gøre, fordi vi som officielt destinationsselskab har adgang til at søge de nationale midler i stærke samarbejder med andre destinationsselskaber og nationale organer som VisitDenmark og Dansk Storbyturisme, siger projektleder Peter Kvistgaard fra Destination NORD.
Budgetmidlerne fordeler sig på fire konkrete projekter:
- Et storbyturismeprojekt til Aalborg under ledelse af Dansk Storbyturisme med fokus på kulturturisme
- Et contentudviklings- og delingsprojekt under ledelse af VisitDenmark, der kommer hele turisme-Danmark til gavn
- Et produktudviklingsprojekt til hele Limfjordsområdet under ledelse af Destination Limfjorden og i samarbejde med destinationerne Himmerland og Nordvestkysten
- Endelig et kulturturismeprojekt, ”Kulturen i hjertet”, som ejes af Destination NORD selv og omfatter alle fire kommuner
Særligt fokus på kulturturisme
Med projektet Kulturen i hjertet skal der arbejdes målrettet og struktureret med at udvikle kulturturismen i Destination NORD over de kommende år. En forudgående undersøgelse viser nemlig stor interesse fra turismeerhvervet, og det bliver så altså nu økonomisk muligt takket være bevillingen fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, der har godkendt ansøgningen om ca. 3,3 mio. kr. til en samlet projektsum på ca. 6,6 mio. kr. Heraf er der afsat 1,6 mio. kr. til markedsføring og internationale kampagner.
Globalt er kulturturismen den hurtigst voksende turismeform med årligt 14,4 %. Især de yngre generationer efterspørger en kombination af natur og kultur og orienterer sig mod mikrodestinationer med små, autentiske, hyperlokale oplevelser. Dén form passer Nordjylland perfekt ned i.
Samtidig er kulturturister en særligt attraktiv gruppe af gæster for et område. Kulturturisterne er nemlig meget aktive, de bruger mange penge og er med til at sikre, at der findes gode kulturtilbud. Kulturturismen bidrager med andre ord til at styrke bosætning og beskæftigelse og skabe levende lokalsamfund – året rundt.
- Med dette nye projekt tager vi en ambitiøs, markedsorienteret og strategisk tilgang til kulturturismen, hvor vi får koblet vores mange gode kulturaktører med de mange kulturturister, der søger disse oplevelser. Samtidig er det yderst vigtigt, at vi får flere af de mest attraktive kulturturister på de tidspunkter af året, hvor der er ledig kapacitet, både på overnatnings- og oplevelsesstederne, siger Peter Kvistgaard.
Da projektet løber over flere år, vil det indeholde en række forskellige spor. Ét af disse er et forretningsudviklingsspor, hvor der teames op med Erhvervshus Nordjylland og BusinessAalborg, som er en del af Aalborg Kommune.
- Med den nye efterspørgsel fra kulturturister følger et behov for nye forretnings- og markedskoncepter, der præsenterer kulturturismen i Nordjylland på nye og attraktive måder. Vi har allerede et bredt udbud af spændende kulturoplevelser, der spænder over alt fra kunst og musik til kultur- og naturhistorie – men vi kan blive bedre til at præsentere det på nye måder, der taler bedre ind i de nye kulturturisters forståelsesramme, siger Lars Erik Jønsson, adm.dir. i Erhvervshus Nordjylland.
Om projektet "Kulturen i hjertet":
- De fire kommuner i Destination NORD (Frederikshavn, Læsø, Brønderslev og Aalborg) er partnere i projektet sammen med Erhvervshus Nordjylland og Dansk Kyst- og Naturturisme samt VisitDenmark
- Projektet har i alt seks aktivitetsspor, hvoraf udvikling af forretnings- og markedskoncepter blot er ét. Derudover indeholder projektet markedsføringsaktiviteter, kompetenceudvikling med mere
- De gavnlige virkninger i lokalområderne er mange: Målet er flere kulturturister i destinationen og dermed en større omsætning hos både kulturinstitutioner, events, overnatningssteder med videre - fordelt over hele året