Gå til hoved-indhold
31. maj 2026 - kl. 00.05

Kasper og Morten står bag 80'er-arrangement I Palads Teateret

  • 1 af 1
    Det er Morten Sindalsen (tv.) og Kasper Bruun (th.), der kom med ideen til Kris Søgaard Pedersen (midten) fra Palads Teateret i Frederikshavn.
Af: Peter Marquard

Det vil blandt andet være muligt at se filmen E.T. den dag.

Lørdag 6. Juni afholdes Flashback Saturday Mini Con vol. 1 i Palads Teatret i Frederikshavn. Biografens foyer vil fra kl. 12.00 være pakket med salgsboder, hvor man kan købe klassisk legetøj og andre lækre sager fra din barndom og fra da din far var ung. Samme dag vises filmen E.T. samt den nye He-Man film – Masters of the Universe.

- Idemændene bag det hele er Kasper Bruun og Morten Sindalsen, og vi var selvfølgelig straks med på at lægge lokaler til arrangementet. Kl. 15.00 viser vi 80er klassikeren E.T. på det store lærred i sal 1 til kun kr. 88, og både eftermiddag og aften viser vi den nye He-Man film - Masters of the Universe, fortæller Kris Søgaard Pedersen fra Palads Teatret.

Kasper Bruun, der sammen med Morten Sindalsen, fik ideen til arrangementet fortæller:

- Jeg mødte Morten i 2016, da jeg i en artikel på Kanal Frederikshavn læste om hans samling af Star Wars. Jeg kontaktede ham, og spurgte om jeg måtte komme og se hans samling. Det måtte jeg gerne, og det fik mig selv i gang med samle på legetøj fra min barndom - altså 80’erne og 90’erne. Det var samtidig starten på et rigtig godt venskab. 

Sammen har de været til mange conventions både i Danmark og udlandet. 

- De sidste par år har vi snakket en del om, at det kunne være fedt at lave noget i Frederikshavn. Vi er begge ivrige biografgængere, og derfor tog vi fat Kris for at høre om mulighederne for at lave en mini con i Palads teateret. Kris var med på ideen med det samme. Sammen fik vi tre hurtigt lagt fundamentet til det der i dag er kendt som Flashback Saturday Mini Con Vol. 1. Altså en dag hvor vi hylder alt det fede fra 80’erne og lidt frem. Der bliver vist den gamle E.T. film, og den nye Masters Of The Univers har premiere. Der vil være salgsboder med legetøj, spil og filmmerchandise fra dengang alt var lidt federe. Der vil være 15-18 boder i alt fordelt i indgangsområdet og på 1. sal, fortæller makkerparret og fortsætter:

- Vi glæder os som små børn til juleaften. Det bliver fedt at få vist noget af det frem, som vi syntes er så fedt, og måske kan det være med til at vække interessen for vintage legetøj hos nogle flere. Standholderne kommer primært fra Nordjylland, men der kommer også et par stykker langvejs fra. Blandt andet kommer Samuel, designer hos Lego, som bor lidt udenfor Billund.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...