Nordjysk samarbejde skal gøre nye EPX-uddannelser ekstra attraktive
Udvalg for Miljø, Mobilitet og Uddannelse i Region Nordjylland giver 9,7 mio. kr. i tilskud til 15 nye projekter på nordjyske ungdomsuddannelser. Blandt målene er at gøre de kommende EPX-uddannelser ekstra attraktive samt at udvikle et nyt koncept for studenterpraktik, så gymnasieelever får mulighed for at afprøve erhvervsuddannelsernes karrieremuligheder.
Det kræver nytænkning af både organisationer og samarbejder på tværs mellem landets ungdomsuddannelser at blive klar til at tage imod de første elever på den helt nye EPX-uddannelse i 2030.
Forberedelserne til den to-årige erhvervs- og professionsrettede gymnasieuddannelse er allerede i fuld gang, og i Nordjylland sætter Regionsrådet nu ekstra fart i arbejdet ved at investere midler fra sin uddannelsespulje i at sikre rammerne om et stærkt tilbud.
- Vi er glade for, at ungdomsuddannelserne i Nordjylland allerede nu forbereder sig på at tilbyde attraktive EPX-uddannelser til de unge nordjyder i 2030, og vi er glade for, at vi med Uddannelsespuljen kan være med til at understøtte deres forberedende arbejde og samarbejde, siger Poul Kristensen (S), formand for Udvalg for Miljø, Mobilitet og Uddannelse.
Praksisfaglighed og nye undervisningsformer
I et af de nye projekter er Frederikshavn Gymnasium, Frederikshavn Handelsskole, SOSU Nord og FGU Vendsyssel gået sammen for at lade sig inspirere af succesfulde, praktiske elementer i hinandens uddannelser.
I projektet, som hedder "På besøg i fremtidens uddannelseslandskab", mødes både ledere, lærere og elever på tværs af skolerne for at samarbejde om praksisfaglighed som et skridt på vejen til, at skolerne kan tilbyde den nye EPX-uddannelse.
I et andet projekt ved navn "EUDFuture - et handlekraftigt karrierevalg" vil syv nordjyske erhvervsskoler udvikle et koncept for studenterpraktik, der giver indblik i deres uddannelsers indhold og karriereveje. Det skal øge interessen for erhvervsuddannelser hos unge med gymnasial baggrund og medvirke til at løse manglen på faglært arbejdskraft i Nordjylland.
- Med EUDFuture giver vi unge med en gymnasial baggrund ekstra muligheder for at udforske de mange spændende karriereveje som erhvervsuddannelserne tilbyder, fordi vi har behov for mere faglært arbejdskraft i Nordjylland, forklarer Poul Kristensen.
De 15 nye projekter på de nordjyske ungdomsuddannelser løber i perioden fra 2026 til 2029.
Læs mere om Uddannelsespuljen og de 15 nye projekter
Store projekter, Uddannelsespuljen:
• På besøg i fremtidens uddannelseslandskab - gymnasial praksisfaglighed og nye fællesskaber (1.327.463 kr.)
• Nytænkning af sprogfagene til fremtiden: fokus på fremmedsprog i Hjørring kommune (302.630 kr.)
• Motivation og mestring - praksisfaglige veje til succes (1.260.000 kr.)
• Sammen på vej mod EPX - Prøvehandlinger med helhedsorienteret undervisning (1.900.000 kr.)
• EUDFuture - et handlekraftigt karrierevalg (1.480.325 kr.)
• Praksisrettet undervisning – på vej mod EPX
(792.712 kr.)
• Praksisfaglighed på tværs – et EPX-pilotprojekt mellem HF og SOSU
(600.000 kr.)
• Fremtidens Entreprenante og Bæredygtige Uddannelsesmiljøer (FEBU) (1.000.000 kr.)
• Plads til alle på EPX (675.290 kr.)
Små projekter, Pilot- og Udbredelsespuljen:
• Klar til EPX - praksisfaglighed og klasseledelse i fokus (69.790 kr.)
• Praksisfaglighed på tværs (70.000 kr.)
• Samarbejde om pædagogiske ressourcer mellem HF&VUC Nord og EUC Nord (70.000 kr.)
• Inkluderende faglige og sociale fællesskaber på Nordjyllands Landbrugsskole (70.000 kr.)
• Motivation i praksis (70.000 kr.)
• Didaktisk kompetence og praksisfaglighed - Vesthimmerland (68.124 kr.)




































