Gå til hoved-indhold
27. marts 2023 - kl. 00.03

Nordjyske Bank er ny hovedsponsor i Bangsbo

  • 1 af 2
    FOTO: Christina Emborg
  • 2 af 2
Af: Kanal Frederikshavn

Lørdag var der standerhejsning i fodboldklubben Bangsbo Freja for U4-U13, som markerede, at forårets fodboldsæson for alvor er skudt i gang. I dagens anledning præsenterede klubben Nordjyske Bank som ny hovedsponsor.

Mange børn og unge trodsede det noget triste vejr lørdag eftermiddag og var mødt op til en let gang træning med efterfølgende pølser og saft i klubhuset.

I den anledning kunne formand Almina Nikontovic endelig præsentere klubbens nye hovedsponsorer: Nordjyske Bank. Parterne har indgået en tre-årig aftale, som indebærer, at Nordjyske Bank er hovedsponsor for klubbens kunstgræsbane "Bjerget" og for børnefodboldområdet i klubben.

Afdelingsdirektør Torben Schioldan fra Nordjyske Bank:

- Vi er stolte over, at det sponsorat vi har haft i mange år, nu er udvidet til et hovedsponsorat i Bangsbo Freja. Vi tror på, at langvarige relationer skaber det bedste samarbejde, og derfor er vores sponsorat også gældende helt indtil 2025.

Det nye sponsorat bevirker, at klubbens kunstgræsbane og tilhørende område omdøbes til "Nordjyske Bank Arena".

Det er en meget stolt og glad formand for Bangsbo Freja, som fremviser de nye flotte skilte, som skal pryde kunstgræsbanen i forhåbentlig mange år i fremtiden. Almina Nikontovic sætter stor pris på det styrkede samarbejde med Nordjyske Bank.

Nordjyske Bank er især interesseret i området omkring børnefodbold i Bangsbo Freja, det vil sige de hold, som netop også deltog i lørdagens standerhejsning.

- Som lokal bank er det vigtigt for os at støtte op om de foreninger, hvor vores kunder og ansatte bruger en stor del af deres fritid. Vi synes, at Bangsbo Freja gør et stort stykke arbejde - især på børne- og ungdomsområdet, og det ses jo også blandt andet ved at udnævnelsen til DBU-børneklub i 2022, udtalte Torben Schioldan.

Udover at se Nordjyske Banks logo på kunstgræsbanen vil man i fremtiden også se bankens logo på nyindkøbt spillertøj og trænertøj tilhørende årgangene indenfor børnefodbold.

- Vi glæder os til fortsat at følge klubbens udvikling, og vi håber, at den nye sponsoraftale bliver et aktiv for Bangsbo Freja, lød det fra Torben Schioldan.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...