Sæby Rådhus solgt til Sæby Spektrum - og der bliver plads til Sæby Friskole
Sæby Spektrum køber Sæby Rådhus af Frederikshavn Kommune, erfarer Kanal Frederikshavn.
Der var indkommet tre bud på Sæby Rådhus, og inden byrådsmødet i aftes var omkring 60 medarbejdere, elever og forældre fra Sæby Friskole samlet foran Frederikshavn Rådhus.
Sæby Friskole ønskede at købe Sæby Rådhus, men det bliver altså Sæby Spektrum, som bliver den nye ejer af Sæby Rådhus.
Det er dog en løsning, som alligevel skaber glæde på Sæby Friskole, der bliver en central lejer. Dermed flytter Sæby Friskole som ønsket til Sæby Rådhus.
Sæby Rådhus består af godt 5.000 etagemeter.
- Vi havde drømt om at eje et sted, men det her er ikke en dårlig løsning, slet ikke. Vi er glade for, at vi slipper for at finde en ny græsplæne og slå vores telt op, smiler skoleleder Helle Krogsgaard
Hun tror på, at Sæby Friskole sammen med Sæby Spektrum og Sæbygårdskolen kan lave et kraftcenter til glæde for hele Sæby.
- Her kommer børn og unge til at møde hinanden på tværs både i skole- og fritiden. Det gør os mere rummelige og tilgivende over for vores medmennesker, og det må være den største opgave, vi har med unge. Vi skal have dem til at udvise større samfundssind. Det skorter det på andre steder, mener Helle Krogsgaard.
Hun er "helt vildt taknemmelig over", at Sæby Friskole nu kan fortsætte på Sæby Rådhus, og hun håber, at flytningen allerede kan ske 1. august i år, så skoleåret 2026/2027 kommer til at foregå i de nye lokaler.











































