Vandretur med sang og musik - en berigende oplevelse for krop og sjæl
Professorens Plantage i Lyngså lagde tirsdag aften de smukkeste rammer for Kræftens Bekæmpelses naturvandring.
Vejret kunne ikke blive bedre, stille, solrigt og en klar blå horisont fik 125 interesserede ud at gå i den skønne natur. Naturvejleder Bo Storm havde tilrettelagt turen, som gik ned mod vandet, langs kysten og herefter en lille tur igennem skoven.
- Undervejs fortalte han om vegetationen, dyrene, insekterne og med hans utrolige viden fik alle lidt med hjem om vores lokale plet. Det var så beroligende at høre ham sige, at naturen omkring os her i Vendsyssel faktisk har det meget godt, udtaler Elin Jakobsen, næstformand i Kræftens Bekæmpelse Frederikshavn lokalforening.
Inden og undervejs spillede Naturhornsgruppen fra Frederikshavn på deres naturhorn og en enkelt trompet.
- Hvor lød det fantastisk derude i naturen. De kan deres kram, og det er ikke uden grund, at de har sikret sig danmarksmesterskabet seks år i træk for naturhornsblæsere. Dygtige og dedikerede musikere, som vi håber at høre mere til, siger Elin Jakobsen.
Undervejs blev der sunget fire sange i fællesskab med 15 kormedlemmer fra Fladstrandskoret. Det var en berigende oplevelse, som alle nød.
Aftenen sluttede ved bålstedet, hvor Kræftens Bekæmpelses lokalafdeling solgte kaffe og kage, og Naturhornsgruppen gav flere eksempler på deres kunnen.
Kræftens Bekæmpelse i Frederikshavn ser ind i en travl tid med Stafet for Livet i august, Lyserød Lørdag i oktober og ikke mindst kommunalvalg i november, hvor politikerne skal klædes på i forhold til kræftpolitiske mærkesager som senfølger, røgfri fremtid for børn og unge og palliation.
- Fremadrettet ligger der også et stort og vigtigt fokus på de nye sundhedsråd og kræftplan 5, to store fokusområder, hvor vi i Frederikshavn lokalafdeling også vil tale kræftpatienterne og deres pårørendes sag, fortæller Elin Jakobsen.