Gå til hoved-indhold
08. september 2023 - kl. 10.09

Borgmester hjalp elever med at uddele Verdens Bedste Nyheder

  • 1 af 2
  • 2 af 2
    Borgmester Birgit S. Hansen hjalp Mille, Anna og Mikkel med dele aviser ud.
Af: Michael Frederiksen

Frederikshavn Handelsskole har temadag om Verdensmålene i anledning af Verdensmålsugen. Det indebar fredag morgen blandt andet uddeling af avisen Verdens Bedste Nyheder, hvor de fik hjælp af borgmesteren.

Hvor tit får en borgmester lov til at uddele intet mindre end verdens bedste nyheder? Den chance fik borgmester Birgit S. Hansen, Frederikshavn Kommune, her til morgen, da hun sammen med elever fra Frederikshavn Handelsskole stod klar på banegårdsplanen med avisen Verdens Bedste Nyheder. Elever fra byens andre uddannelser var også placeret rundt om i byen for at uddele aviser.

- Jeg synes, at en af dagens bedste nyheder er, at vi har så mange unge mennesker fra vores skoler, der er stået tidligt op for at være med til at dele den her avis ud og dermed sætte fokus på den  bæredygtige udvikling og bakker op om vores verdensmålsuge, siger Birgit S. Hansen.

Verdens Bedste Nyheder er en selvstændig forening stiftet af FN, de danske udviklingsorganisationer og det danske erhvervsliv. Hvert år en fredag i september uddeles avisen Verdens Bedste Nyheder, der fortæller om fremskridt og løsninger på klodens udfordringer.

- Vi deltager i verdensmålsdagen, da vi tænker at det er vigtigt også at få den bæredygtige del ind over skoledagen, for eksempel de nye affaldsorteringssystemer. Det er vigtigt, at vi som unge kan stå bag ved den fremtid, der møder os, og det betyder at vi skal informere andre, både unge og ældre om, hvad der foregår rundt i verden, siger Mikkel fra 3E på Frederikshavn Handelsskole.

Hele dagen har alle første- og andenårselever på Frederikshavn Handelsskole temadag om verdensmålene. De arbejder med verdensmålene på forskellig vis og skal blandt andet læse i bogen udarbejdet af FN’s Udviklingsprogram, UNDP: Bliver verden et bedre sted? Her skal eleverne i en quiz diskutere og svare på: Af alle børn, der starter i skole, hvor stor en andel er piger? Og hvor høj er gennemsnitsalderen i verden?

- Det er ikke kun i Verdensmålsugen, at verdensmålene spiller en rolle på Frederikshavn Handelsskole. Vi forsøger generelt at inddrage og perspektivere vores undervisning til den bæredygtige udvikling og give vores elever en nuanceret viden og indsigt i udfordringer og muligheder. Ligesom vi selv som skole tager ansvar for vores forbrug og hele tiden forsøger at optimere vores drift, siger Brian Andersson, direktør Frederikshavn Handelsskole.  

Skolen er sammen med fem andre nordjyske uddannelsesinstitutioner med i et projekt støttet af Region Nordjyllands Uddannelsespulje. Her arbejder skolerne med at udvikle nye processer og pædagogiske tilgange til at inddrage Verdensmålene i undervisningen, som en naturlig del af alle fag.

Og sidder du og grubler over svarene på de spørgsmål, som handelsskolens elever skulle svare på? Så er andelen af piger i verdens grundskoler i dag 50 procent, og gennemsnitsalderen i verden er 70 år – det er en stigning på 20 år siden 1960’erne.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...