Gå til hoved-indhold
06. maj 2025 - kl. 00.05

Fagforeninger står sammen: Ordentlige vilkår skal også gælde for Benefit Nord

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

FOA Frederikshavn støtter op om kampen for ordentlige løn- og ansættelsesforhold hos BeneFit Nord i Frederikshavn og Sæby.

I sidste uge kom det frem, at Fysioterapeuternes Fagforening har udsendt sit første konfliktvarsel overfor BeneFit Nord, som jævnført Fysioterapeuternes Fagforening har de dårligste ansættelsesvilkår i branchen.

Der er blandt andet tale om ansatte, som ligger langt under den løn, man som ansat fysioterapeut modtager i det offentlige.

- Vi anbefaler på det kraftigste, at man ikke benytter BeneFit Nord, før en overenskomst er på plads. Vi skal som fagforeninger stå sammen, og denne kamp står Fysioterapeuternes Fagforening ikke alene med” udtaler afdelingsformand Louise Krüger Nielsen, FOA Frederikshavn.

BeneFit Nord har udtrykt ønske om at forhandle en overenskomst. Parterne mødes på mandag.

- Det er et skridt i den rigtige retning. Der skal dog være handling bag, før vi igen anbefaler BeneFit Nord som behandlingssted. Sammen gør vi forskellen, mener Louise Krüger Nielsen.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...