Gå til hoved-indhold
17. august 2025 - kl. 10.08

Det vigtigste arbejde er ikke i valgkamp, men i de mellemliggende år

  • 1 af 1
Af  Christina Lykke

Borgmesterkandidat Christina Lykke (SF) har skrevet dette indlæg: Der rejses i øjeblikket flere relevante spørgsmål. Og det efterlyses mere konkrete svar. Der forstår jeg godt. For det er tydeligt, at det er valgkamp, og vi alle vil alt! 

Jeg er ikke sikker på, at jeg har de endegyldige svar på det hele, men jeg har input og overbevisninger, som jeg gerne vil sætte i spil med dem, der gerne vil være med til en anden retning.

Grønthøstermetoden er ikke en langsigtet løsning og har stået på for længe. Det er en spareøvelse, der rammer bredt og usystematisk. Hvis vi skal sikre velfærd for både børn, unge og ældre – også om fire år – skal vi prioritere smartere. Det betyder ikke, at vi aldrig skal spare - vi kan nu engang kun bruge de penge vi har.

Men først og fremmest må vi nedbryde de tykke mure, der er mellem udvalgene, hvor nogle udvalg har overskud og kan dele gaver ud, mens andre udvalgs besparelser rammer vores mest sårbare. Det er ikke ordentligt, hvis man spørger mig. Lad os nu engang for alle lave det opgør og fordele pengene efter behov. Jeg mener også, at demografimodellen skal revurderes, hvilket jeg har foreslået i mange år. Samfundets sammensætning og behov ændrer sig og vi er nødt til at følge med.

SF tror på målrettede prioriteringer frem for generelle nedskæringer.

Sidst men ikke mindst så må vi have flere til at bidrage, vi SKAL være virksomhedernes førstevalg når man skal placere sin virksomhed i Nordjylland. Erhvervsvenlighed er ikke en “label”, vi har i øjeblikket, men hvis vi skal have mere at leve for, må vi prioritere at få det.

Ældreplejen og børns trivsel kan ikke beskyttes gennem grønthøstermetoden – de risikerer tværtimod at blive svækket. Og uanset om der er valgkamp, så må vi indrømme, at vi er økonomisk under pres. Og jeg tror på at vi, med det jeg skrev i afsnittet ovenover, kan prioritere området mere ansvarligt. Vi må holde fokus på sammen at finde de smarteste løsninger. SF vil arbejde for, at økonomien holdes på ret kurs gennem, men ikke på bekostning af kernevelfærden. Vi skal fortsat arbejde med forbedringer i hjemmeplejen, som faste teams, minimumsnormeringer i SFO og dagtilbud, og to undervisere i timerne i skolerne.

Det er nok at gå i gang med, men vi skal i gang.

SF vil ikke stikke hovedet i busken, når det gælder havnens underskud. Vi skal stå på mål for de beslutninger, der er taget, men samtidig insistere på at finde løsninger, så gælden ikke væltes over på borgerne i form af forringet velfærd. Vi skal have en ærlig og åben debat om havnens fremtid, og står det til SF, skal havnen hurtigt muligt ud af det kommunale budget.

SF vil ikke acceptere, at kommunens gæld – delvist skabt af havnens underskud – skal finansieres gennem besparelser på ældrepleje, skoler eller daginstitutioner. Det er kernevelfærd, og det er dér, vi skal beskytte borgerne. Vi skal finde andre løsninger, som tidlige beskrevet. Når finansministeriet af og til forbarmer os over os og giver os lidt engangpenge, kan vi indfri gamle, dyre lån, så vi kan blive fri for afdrag og få varige penge, som vi kan bruge til velfærd.

Vi skal i samarbejde lave en langsigtet plan for, hvad vi vil hen med kommunen. 

SF ønsker et åbent og forpligtende samarbejde om ejerskabet af både Frederikshavn Havn og Frederikshavn Forsyning. Disse selskaber er for vigtige for kommunen til, at beslutninger træffes bag lukkede døre. Vi vil insistere på dialog, gennemsigtighed og fælles ansvar i det kommende byråd.

I SF tro vi ikke, at vi er “de eneste ene”, vi tror faktisk på, at de bedste løsninger kommer, når modsætninger mødes. Når vi lytter til dem, vi ikke er enige med, udvides perspektiverne, og løsninger kan være lettere at få øje på. Vi kan kun lykkes, hvis vi samarbejder! Derfor ønsker SF en reel dialog med det kommende byråds øvrige partier om ejerskabet af Frederikshavn Havn.

Frederikshavn Kommune står over for store udfordringer, men heldigvis også store lyspunkter i den nære fremtid. SF’s udgangspunkt er klart: vi skal sikre kernevelfærden først. For det er dér, vores borgere mærker politikken – i hverdagen, i skolerne, i klubben, i daginstitutionerne og i ældreplejen, og det er allevigtige parametre for kommende bosættere i vores helt unikke kommune.

Tak for ordet, det blev lidt langt.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...