Gå til hoved-indhold
30. april 2026 - kl. 12.04

Sæby tager næste skridt: Et nyt kultur- og læringscentrum tager form

  • 1 af 1
Af  Jon Andersen

Borgmester Jon Andersen har skrevet dette indlæg på vegne af Venstre, Det Konservative Folkeparti, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance: I går blev der truffet en vigtig beslutning for udviklingen af Sæby. Sæby Rådhus er solgt til Sæby Spektrum, som ønsker at bringe de cirka 5.000 etagemeter i spil på en ny måde – med Sæby Friskole som en central lejer.

Men det her er mere end en ejendomshandel.

Vi er i gang med at udvikle et samlet kultur- og læringscentrum i Sæby. Et område, hvor skole, fritid, kultur og fællesskab bindes tættere sammen, og hvor hverdagen for børn, unge og familier bliver både lettere og rigere.

I området ligger allerede Sæbygårdskolen, Sæby Svømmebad, Manegen, bibliotek og borgerservice samt Sæby Spektrum, og netop denne samlede styrke er udgangspunktet for den videre udvikling.

Nu tager vi næste skridt mod at skabe endnu stærkere sammenhæng mellem aktiviteterne.

Samtidig er beslutningen også et klart politisk signal. Vi ønsker at skabe gode og stabile rammer for Sæby Friskole som en vigtig del af det samlede skoletilbud i Sæby. Friskolen spiller en central rolle for mange familier, og vi ser den som en aktiv medspiller i udviklingen af området.

Med Sæby Spektrum som ejer får vi en løsning, hvor kultur- og foreningslivet spiller en aktiv rolle i udviklingen. Ambitionen er at skabe et sted, hvor livet fra Sæby Friskole og Sæbygårdskolen kan mødes og spille sammen i rammer, der også rummer kultur, bevægelse og fællesskab. Et sted, hvor børn og unge møder hinanden på tværs, og hvor der er liv hele dagen.

Beslutningen er samtidig en af de første konkrete udløbere af vores fælles strategi for fremtidens fællesskaber. Den viser, hvordan vi i praksis vil arbejde med at skabe stærkere sammenhæng mellem kommunens tilbud og lokalsamfundets kræfter.

Sæby Svømmebad arbejder samtidig med spændende udviklingsplaner, og samlet set er der store ambitioner for hele området.

Vi er ambitiøse – ikke kun på Sæbys vegne, men for hele kommunen. Det, vi har taget hul på her, er første skridt i en retning, hvor vi også vil arbejde målrettet med udviklingen i vores øvrige byer og opland.

Vi ser ind i et projekt, der kan blive en reel tiltrækningsmagnet for Sæby – både for nuværende borgere og for nye familier, der overvejer at bosætte sig i vores kommune.

For det handler i sidste ende om noget større: at skabe stærke lokalsamfund, hvor mennesker mødes, trives og udvikler sig – sammen.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...