Gå til hoved-indhold
07. juli 2026 - kl. 00.07

Ét skridt tilbage i tiden: Rødder og Vinger vækker middelalderen til live

  • 2 af 2
Af: Mia Kock Christensen

Mandag morgen åbnede Paradisjorden i Sæby et middelalderunivers, der bringer gæsterne tilbage i tiden.

Selvom skyerne truede over havnen i Sæby, var mange mødt op mandag aften til ugens første ildshow. Med fakler og flammende rekvisitter imponerede ildkunstnerne de mange fremmødte med poi, ildhatte og ildpiske. Showet skabte en stemningsfuld afslutning på aftenen med klapsalver fra publikum.

Gennem ugen kan man opleve en række forskellige aktiviteter og spændende boder. Her vises håndværk fra middelalderen i form af pilefletning, brikvævning og nålebinding. Derudover er der mulighed for at se våben og rustninger, høre fortællinger fra riddere og kæmpere om, hvordan man førte krig i den tid, samt nyde mad lavet over bål.

Programmet byder hver dag på ansigtsmaling, optog gennem byen samt krigsførelse. Alle dage afsluttes med et ildshow i forbindelse med, at flaget bliver spillet ned på Sæby Havn, såfremt vejret tillader det.

Aktivitetsforeningen Rødder og Vinger har siden 2021 stået bag de Historiske Dage på Paradisjorden i Sæby, som har udviklet sig fra knap 50 deltagere i 2021 til 106 deltagere i år.

- Formålet med arrangementet er at formidle historien om middelalderen, som var en fantastisk tid, lyder det fra Conny Holm Skjødt-Jacobsen, næstformand i foreningen.

De Historiske Dage fortsætter på Paradisjorden i Sæby indtil lørdag, hvor der gennem ugen er rig mulighed for at dykke ned i middelalderen og opleve en historisk tid komme til live igen.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...