Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
20.11.2021 | Af: Kanal Frederikshavn

MTB Frederikshavn vil køre i Shimanoligaen

I 2022 bliver MTB Frederikshavn igen en eliteklub under DCU, så klubbens ryttere kan køre licensløb i Shimanoligaen. Foto: Preben Lauritsen
MTB Frederikshavn satser igen stort på licens for klubbens mange aktive ungdoms- og seniorryttere.

 

I 2022 bliver MTB Frederikshavn igen en eliteklub under DCU, så klubbens ryttere kan køre licensløb i Shimanoligaen. Shimanoligaen er toppen af DK-cykling og mountainbikesportens svar på Superligaen i fodbold.

Licensafdelingens formål er at skabe en samlet gruppe af mtb-ryttere i Frederikshavn og omegn med fælles interesse for at køre de vildt spændende licensløb under DCU-regi samt opleve den unikke holdånd og sammenhold, der allerede eksisterer i klubben.

Fokus for licensafdelingen bliver ikke ensidigt resultatorienteret, men vil altid tage udgangspunkt i rytternes sociale sammenhold, motivation og lyst. Licensafdelingens helt klare mål vil være at skabe en gruppe, der deltager i Shimanoligaen, hvor fællesskab, læring, sjov og lyst til at deltage i konkurrence løb er nøgleordene. Det kommer både til at gælde for ungdoms- og seniorryttere, som tager afsted sammen til spændende, sjove og udfordrende MTB-løb (med forældrene).

Ved hjælp af generøse samt gode og velvillige sponsorer bliver en del af det nye licens-setup, at ungdomsrytterne får deres personlige licens betalt kvit og frit.

Ungdomsrytterne forventes til gengæld som udgangspunkt at deltage i den almindelige træning i klubben, hvor man i år 2021 har oplevet en markant fremgang i antallet af børn og unge af begge køn, der har lyst til at køre og dyrke den sjove samt spændende mountainbike sport.

Det er blandt andet sket ved, at træningen skal være sjov, lærerig og social. Her har klubbens mange dygtige og veluddannede ungdomstrænere på DGI-niveau virkelig lagt sig massivt i selen ved også at skabe en sammenhængende kultur og holdånd. En holdånd, hvor man er fælles om de mange gode oplevelser samt, meget vigtigt; man taler med hinanden og ikke om hinanden.

Ungdomsryttere, der er U17 og U19, kommer til at deltage i eksempelvis nogle af klubbens senior-træninger ved siden af deres deltagelse i ungdomstræningen. Så de på den måde får skabt et sammenhold med de mange rutinerede seniorer; og kan på den måde være med til at presse de ældre (gamle) ben i seniorafdelingen.

Dertil er MTB Frederikshavn ved at lave samarbejdsaftaler med andre nordjyske klubber for at skabe sociale fællesskaber samt styrke de allerede eksisterende bånd mellem ungdomsryttere på tværs af klubberne.

MTB-ryttere, der er tilknyttet DCU under "DCU Talent på tværs 2022", et mtb-projekt, der inkluderer dygtige ungdomsryttere fra hele Danmark, vil være så privilegerede at få Nicolai Rosenkilde, et meget kendt navn i mtb-sammenhæng, til ungdoms- og talenttræner. Nicolai Rosenkilde vil også stå for kontakten mellem DCU og MTB Frederikshavn.

En specielt udvalgt gruppe af meget rutinerede seniorrytterne får den særlige opgave, at de udover som sædvanligt skal træde til i pedalerne til licensløb, også skal bistå de dygtige ungdomsrytterne til løb, naturligvis i en god tovejskommunikation i samarbejde med forældrene.

Det er klubbens store forhåbning, at rigtig mange af vores nuværende dygtige og kommende ungdomsrytterne vil tage imod det generøse og fremragende tilbud. MTB Frederikshavn håber også på at gøre det attraktivt for MTB- ryttere at være medlem af vores klub og drage nytte af de mange fordele, der er her.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Preben Lauritsen

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close