Gå til hoved-indhold
17. november 2025 - kl. 10.11

Skolelukninger og lukning af skoleafdelinger i Frederikshavn Kommune

  • 1 af 1
Af  Carsten B. Sørensen

Carsten B. Sørensen, bekymret far, har skrevet dette indlæg: Mon Anders Brandt Sørensens garanti mod skolelukninger ikke er forsvundet henover natten efter den store overraskelse med budgetoverskridelsen på familieområdet?

Som forældre til et barn på en af de skoler med flere skoleafdelinger, så savner jeg at høre noget fra Anders Brandt Sørensen, men også gerne fra de andre spidskandidater, der giver garanti mod skolelukninger.

Gælder din garanti mod skolelukninger stadigvæk Anders Brandt Sørensen, som du gav til partilederdebatten på TV2 Nord???

Men Anders Brandt Sørensen, du mangler stadigvæk at give en garanti for, at der ikke lukkes skoleafdelinger.

Der er tre skoler i Frederikshavn Kommune med skoleafdelinger på flere matrikler. Det drejer sig om Frydenstrand skole med skoleafdelinger på Abildvej og Buhlsvej. Hørby-Dybvad med skoleafdelinger i Hørby og Dybvad. Samt Sæby Skole, som består af skoleafdelinger på Sæby Sydskole samt Stenæsskolen i Voersaa.

Jeg savner at få en garanti for, der ikke lukkes skoler og skoleafdelinger fra Anders Brandt Sørensen og Socialdemokraterne i byrådsperioden 2026-2029.

Særligt i forhold til skoleafdelinger mangler jeg og andre borgere en garanti fra Anders Brandt Sørensen og Socialdemokratiet.

Da Anders Brandt Sørensen sad i byrådet i perioden 2014-2017 var planen at lukke skoleafdelingen Frydenstrand Abildvej, men deres såkaldte “Bæredygtige børneområde”  blev skoleafdelingen reddet af børnetallet, og de fik brug for pladsen på Abildgaard (Abildvej) til specialbørnehaven og elever med særlige behov på Abildvej, samt indskolingsklasserne.

Så på TV2 Nord, at Anders Brandt Sørensen og Socialdemokratiet vil give en garanti for, at der ikke lukkes skole officielt i forbindelse med partilederdebatten. Men Anders Brandt Sørensen turde kun give garantier for ikke at lukke skoler til til partilederdebatten på TV2 Nord.

Men ingen garantier for ikke at lukke skoleafdelinger i Frederikshavn Kommune, den mangler vi borgere og forældre fra jer (For DJØF’erne vil nok fortælle jer, at I kun har givet en garanti for skolelukninger og ikke for lukninger af skoleafdelinger, som det er nu).

Vis nu, at du, Anders Brandt Sørensen, og Socialdemokratiet i Frederikshavn Kommune har "det, som skal til” at give de to garantier.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...